Merhaba!

Sitemize Hoşgeldiniz :)

Sağlıklı Beslenmek İçin Ara Öğün Ne Kadar Önemli ?
 • admin
 • 518 Görüntülenme
 • 31 Ağustos 2017
 • 3
 • 26

Sağlıklı Beslenmek İçin Ara Öğün Ne Kadar Önemli ?

Sağlıklı Beslenmek İçin Ara Öğün Ne Kadar Önemli ?

Sağlıklı, dengeli ve yeteri kadar besin almak için önemli konulardan biri de ara öğündür. Ana öğünler genel olarak atlanmadan zamanında alınır fakat ara öğünler hep ihmal edilir. Nedeni ara öğünün ne kadar önemli olduğunu bilmemek ve böyle bir alışkanlığımızın olmamasından kaynaklanıyor.

Ara öğünler sayesinde bir şeyler yeme isteğimizi hafifletiriz. Mide 2-3 saat geçtikten sonra boşaldığı için acıkmaya başlayıp ne bulursak yeriz. Fakat ara öğünlerle mide tam olarak boşalmadan önce desteklersek iştahımızı hafifletip bu aşırı yeme isteğini azaltabiliriz. Bu şekilde kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olup hipoglisemi riski azaltılabilir. Sinirlilik ve konsantrasyon eksikliği de böylelikle azaltılabilir.

Düzenli olarak ara öğün alan kişilerde beslenme düzeni oluşur ve metabolizma hızı artarak kilo vermeyi de kolaylaştırır. Göbek bölgesindeki yağlanmayı da azaltarak daha fit bir görünüm sağlar.

Hızlı yeme ve çiğnemeden yutma alışkanlıkları nedeniyle sindirim sorunu yaşayanlar ara öğünlerine dikkat edip tercihini lifli gıdalardan yana kullanırsa kendini uzun süre tok hissedebilir ve şikayetlerinin azaldığını görebilir.

Ara öğün tercihinizden dolayı kilo almamaya dikkat edin

Ara öğünlerimizde dikkat etmemiz gereken sağlıklı gıdalar kullanmamızdır. Gerekli olan besini abur cuburdan almak yerine daha sağlıklı ürünler tercih etmeliyiz. Yoğurt, ayran, süt, bisküvi, taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem gibi ürünler ile ara öğün desteklenebilir.

Cips, patates kızartması, şeker, yüksek yağlı gıdalar, asit ve şekerli içecekler, tuz seviyesi yüksek gıdalar ara öğünde hatalı seçimler arasında olacaktır. Bu gıdalar kilo almamıza neden olabilir.

Ara öğünlerimizde bu gıdaları alabiliriz

Yoğurt, Süt, Ayran, Peynir, Kefir

Yaban mersini, Erik

Ceviz, Badem, Fındık

Kuru kayısı, Kuru üzüm

Çubuk kraker

 • 31 Ağustos 2017 tarihinde yazıldı.
 • 3 yorum yapıldı.
 • 26
admin

Yazar: admin

Araştırma yapmayı ve öğrendiklerini paylaşmayı seven bir insan :)
Tüm Yazılarına Git

Yorumlar (3 Yorum)

 • belgin yazmış:

  Ara öğün kesinlikle atlanmaması gerekir ve oldukça önemlidir. Bu konuda benim gibi herkes hassas davranmalı 🙂 Yazı için teşekkürler oldukça faydalı…

 • Nihal yazmış:

  Bazı insanlarda ara öğün yememek gibi yanlış bir algı var. Hiçbir şey yenmese bile en azından bir bardak ayran ya da birkaç kaşık yoğurt yenmeli. Ya da yanımızda kuru kayısı gibi kolay taşınabilir birşeyler taşıyıp birkaç tane atıştırmak iyi olabilir.

 • Busra yazmış:

  Ara öğünler gerçekten hem kan şekerimizi belli seviyede tuttuğu için yemek zamanı çok yememizi engelliyor ama ara öğünlerde de gidip abur cubur abanmayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?