Merhaba!

Sitemize Hoşgeldiniz :)

  • admin
  • 793 Görüntülenme
  • 6 Mart 2017
  • 0
  • 26

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Bitki Çayları

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Tercih Edilebilecek Bitki Çayları

Kış günlerini geride bırakıp yaz aylarına geçtiğimiz bu günlerde ağırlıklardan kurtulup fit bir görünüm kazanmaya ne dersiniz? Bu aylarda bir çok insanın isteği fazla kilolardan kurtulmak oluyor. Sağlıklı kilo vermede etkili olan metabolizma çok önemlidir. Peki metabolizma nedir? Metabolizma, vücudumuzun temel ihtiyaçlarının karşılanması için gereken enerji miktarına denir. Eğer metabolizma yavaş çalışırsa besinler yakılamaz ve yağ olarak vücutta depolanır. Bu yüzden bol miktarda su içmek ve egzersiz yaparak düzenli beslenmemiz gerekmektedir. Vücuda alınan besinlerin hızlı yakılması için sindirim sistemi düzenli çalışmalıdır.

Beyaz Çay

Bilgilere göre beyaz çay içerisinde bulunan besin maddeleri sayesinde kilo vermede etkili olmaktadır. İçerisinde bulunan maddeler vücutta yağ hücresi oluşumunu azaltmakta ve düzenli kullanımda yağ yakıcı bir etki göstermektedir. İçerisinde bulunan kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırdığı da söylenmektedir.

Zencefil Çayı

İçerisinde bulunan maddeler sayesinde metabolizma hızlandırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Hazımsızlık, gaz sıkışması gibi sorunlara karşı faydalı bir bitkidir. Soğuk algınlığı, halsizlik ve yorgunluğa da iyi gelmektedir.

Mate Yaprağı Çayı

İçerisinde 15 Aminoasit, 24 Vitamin ve antioksidan maddeler bulunmaktadır. Kışın tüketildiğinde sinüzit, grip, nezle gibi hastalıklara karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kilo vermede etkili bir bitkidir. Hazımsızlık giderici, İdrar ve ödem söktürücü, metabolizmayı hızlandırıcı özellikleri bulunmaktadır.

Yeşil Çay

En popüler ve sevilen çaylardan biri olan yeşil çay, yağ yakımını destekler ve antioksidan özelliğe sahiptir.

Kuş Otu Çayı

Yapılan araştırmalara göre kuş otu çayı düzenli kullanıldığında dolaşım ve sindirim sistemi problemlerine karşı şifalıdır. Şişkinlik ve kabızlık gibi sorunlar yaşıyorsanız bu çayı deneyebilirsiniz. Magnezyum ve Potasyum açısından zengin olan bitki aynı zamanda ödem söktürücü olarak bilinmektedir.

Çaylar metabolizmayı hızlandırma konusunda yardımcı besinlerdir fakat tek başına sonuç vermezler. Günde 3 bardaktan fazla bitki çayı içmek vücudunuz için zararlı olabilmektedir. Bazı bitki çayları içerisinde bulunan kafein vücudunuz için zararlı olabilir. Uykusuzluk, bulantı, baş dönmesi vb şikayetler oluşmaya başladıysa çayı kullanmayı bırakmalı ve geçmezse bir doktora danışmalısınız. Ayrıca herhangi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan hiçbir çayı denemenizi önermeyiz.

  • 6 Mart 2017 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 26
admin

Yazar: admin

Araştırma yapmayı ve öğrendiklerini paylaşmayı seven bir insan :)
Tüm Yazılarına Git

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?