Merhaba!

Sitemize Hoşgeldiniz :)

Doğru Spor Ayakkabı Nasıl Seçilir?
 • admin
 • 382 Görüntülenme
 • 4 Eylül 2017
 • 3
 • 24

Doğru Spor Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Doğru Spor Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

Ayaklarımızın rahat etmesi için doğru spor ayakkabı seçimi çok önemlidir. Ayak sağlığını korumak için spor ayakkabı seçimine oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde hem sağlıklı spor ayakkabılar ile günlük işlerimizde rahat ederiz hem de tarz görünmeyi elden bırakmamış oluruz. Bu konu ile ilgili spor ayakkabı seçerken çok titiz davranmamız gerektiği vurgulanıyor. Çünkü yaş ilerledikçe ayaklarda istenmeyen bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Spor ayakkabı alırken çok bol veya çok dar olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Çok sıkarak ayaklarda sorunlara yol açmamalı veya çok bol olmamalı. Yanlış spor ayakkabı seçimi ayak bileği, diz kalça eklemine kadar olumsuz etkiler oluşturabilir. Bu yüzden mutlaka çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Seçilecek ayakkabının tabanı yumuşak olmalıdır. Seçtiğiniz spor ayakkabı ayaktaki yükleri dengeli bir şekilde dağıtabiliyorsa doğru yoldayız demektir. Eğer doğru spor ayakkabısı seçimi yaparsanız ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Yürüyüş Ayakkabısı Seçimi

Yürüyüş ayakkabıları hafif olmalı ve uzun süreli yürüyüşlerde ayağı rahatsız etmeden ayakla bütünleşerek hareket etmelidir. Sanki ayağımızda yokmuş gibi rahat bir şekilde yürümemizi sağlamalıdır.

Koşu Ayakkabısı Seçimi

Koşu ayakkabısı ayağı kavramalı, dengelemeli ve ayakların zarar görmemesi için sarmalıdır. Yanlış ayakkabı seçiminde hem ayak sağlığı hem de vücut sağlığı için olumsuz etkiler yaratabilir.

Aerobik Ayakkabı

Aerobik ayakkabılarda amaç yorgunluğu önleyerek baskıyı azaltmaktır. Diğer özellikleri ise yukarıdaki iki ayakkabı türüyle aynıdır.

Basketbol Ayakkabısı Seçimi

Basketbol ayakkabıları yüksek taban ve ayağı kavrayıcı özelliğe sahiptir. Bilek ve diz sakatlanmalarını önlemeyi ve zıpladıktan sonra sağlam bir şekilde tekrar yere basmayı sağlar.

Tenis Ayakkabısı Seçimi

Tenis ayakkabılarında önemli nokta esnek olmasıdır. Ayakların çok hareket ettiği ve sürekli yön değiştirilen bir spor olduğu için sakatlıkları önlemek için önemlidir.

 • 4 Eylül 2017 tarihinde yazıldı.
 • 3 yorum yapıldı.
 • 24
admin

Yazar: admin

Araştırma yapmayı ve öğrendiklerini paylaşmayı seven bir insan :)
Tüm Yazılarına Git

Yorumlar (3 Yorum)

 • Bahar yazmış:

  Tenis oynayan biri olarak ayakkabı seçiminin önemini büyük. Her ne kadar sakatlığı %100 önleyemese de, yarı yarıya bir engelleme yaptığını düşünüyorum.

 • Neslihan yazmış:

  Doğru spor ayakkabı nasıl seçilir ve doğru spor ayakkabı seçimi hakkında mükemmel bilgiler vermişssiniz. Birçok defa magazada hosuma gidip aldığım fakat sonra 1 2 kere giyip çürümeye bıraktığım ayakkabım olmuştu. Teşekkür ederim

 • gülbin kılıçkaya yazmış:

  merhaba; Tavsiyelerinize uyarak doğru ayakkabı seçimi nasıl yapılır biraz olsun öğrendik. Doğru ayakkabı gün içerisinde yaptığımız yoğun aktivitelerin desteklenmesi için bilmemiz gereken önemli etkenlerden biri mutlaka.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?