Merhaba!

Sitemize Hoşgeldiniz :)

  • admin
  • 544 Görüntülenme
  • 6 Mart 2017
  • 0
  • 21

Böbrek Taşını Önlemek İçin Ne Yapılmalı

Böbrek Taşını Önlemek İçin Yapılabilecek Öneriler

Böbrek taşı oluşumunu önlemek istiyorsak öncelikle tuz kullanımı gibi bazı beslenme alışkanlıklarından vazgeçmemiz gerekiyor. Araştırmalara göre her 10 kişiden biri yaşamı boyunca en az 1 kez böbrek taşı problemi yaşıyor. Beslenme yanlışları böbrek sağlığının bozulmasında önemli bir etken olarak biliniyor. Bazı besinlerin fazla tüketilmesi böbrekte taş oluşumuna sebep oluyor.

Bu etkenlerin başında yüksek miktar tuz içermesi nedeniyle sakatatlar geliyor. Böbrek, dalak, dil vb sakatat türleri yüksek tuz içermesi nedeniyle böbreklere zarar verebilir. Ayrıca aşırı kilo alma, yüksek kolesterol gibi problemleri de ortaya çıkarabilir. Tansiyon problemi yaşayan kişiler artan sakatat tüketimi sonrası böbrek hastalıkları ile karşılaşabilmektedir.

Kilo vermek için uygulanan protein yönünden zengin, düşük karbonhidrata sahip diyetler böbreklerde taş oluşum riskini arttırabiliyor. Yüksek miktarda hayvansal protein idrarda kalsiyum, oksalat, ürat atılımını arttırabiliyor ve idrarda koruyucu madde olan sitratı azaltabiliyor. Bu durumda böbrek taşı oluşumu kolaylaşabiliyor. Böbrek taşı oluşumuna yatkın olan kişiler bu konuda dikkatli olmalıdır.

Fazla miktarda kuruyemiş tüketimi de böbreklerde taş oluşuma neden olan bir diğer faktör olarak biliniyor. Günde 1 avuçtan fazla fındık, fıstık gibi kuruyemişler tuz oranının yüksek olması nedeniyle zararlı olabiliyor. İçerisindeki aşırı tuz, kan basıncı yükselmesine ve tansiyonun yükselmesine neden olabilir.

Susuz kalan vücut ve hareketsiz bir yaşam sonrası alınan kilolar zamanla böbrekleri yormaktadır. Böbrek taşı oluşumunu engellemek için günde 1,5-2 litre su içmeliyiz. Susuz kalan vücut içerisinde zamanla idrar yoğun hale gelip kristallerin idrar yollarında çökmesine neden olur. Düzenli olarak yürüyüş, hafif ve tempolu koşular, bisiklete binmek fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Düzenli olarak spor yaparak tansiyon, diyabet gibi hastalıklardan korunabilir ayrıca böbreklere zarar verebilecek durumları önleyebilirsiniz.

  • 6 Mart 2017 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 21
admin

Yazar: admin

Araştırma yapmayı ve öğrendiklerini paylaşmayı seven bir insan :)
Tüm Yazılarına Git

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?